Budowa małego domu – zalety takiej decyzji

Czasami dom nie może być duży, ponieważ działka jest mała. Często jednak zmieściłby się i mały, i nieco większy. Nie zawsze wybór niewielkiego podyktowany jest koniecznością. Małe domy to dużo zalet. Choć bez ogromnych pokojów i bez pomieszczeń, które nie są absolutnie niezbędne, to jest w nich przyjemna przestrzeń do życia.

Dom tani w budowie i w eksploatacji

Małym domem określa się taki o powierzchni do 150 m². Budowane są i sporo mniejsze od tej wielkości. Mały dom może mieć i mniej niż 100 m². Im mniejszy dom, tym jest tańszy w budowie. Mniej potrzeba dla niego materiałów budowlanych i wykończeniowych. Powstanie szybciej, więc i za pracę ekipy budowlanej zapłaci się mniej. Małą powierzchnię szybciej się ogrzeje, mniej potrzeba będzie energii do oświetlenia. Także więc koszty eksploatacji takiego domu będą niższe w porównaniu do średnich czy dużych domów.

Inne zalety wyboru niewielkiego domu

Krótszy czas budowy daje jeszcze jedną korzyść. Nie wiąże się ona z finansami. To możliwość szybszego zamieszkania w nowym miejscu i w swoim własnym domu. Nie trzeba będzie czekać kilku lat na spełnienie takiego marzenia. Jeśli na budowę został wzięty kredyt, to będzie on mniejszy. To także oznacza nie tylko korzyści finansowe. Konieczność spłaty kredytu może powodować stres i często wiąże się z ograniczeniami.

W mniejszym domu łatwo jest utrzymać czystość. Mniejsza powierzchnia podłogi, mniej płaszczyzn do ścierania kurzu, mniej łazienek – sprzątanie nie trwa długo. Przy wyborze małego domu pozostanie więcej miejsca na działce. To kolejna ważna korzyść. Dzieci będą się miały, gdzie bawić. Będzie też więcej miejsca na rośliny i przestrzeń dla relaksu.

Czy małe domy mogą być komfortowe?

Mały dom wystarczy na potrzeby rodziny z dwójką lub trójką dzieci. Dla czterech osób wystarczyć już może powierzchnia 120 m². Na takiej powierzchni można zapewnić komfortowe warunki. Będzie wszystko, co niezbędne, czyli przestrzeń dzienna, odpowiednia liczba pokojów, łazienka i dodatkowa toaleta. Pokoje będą mieć odpowiednie wymiary. Zagwarantowanie komfortu możliwe jest dzięki dobremu wykorzystaniu przestrzeni. Rozstaw pomieszczeń i ich wielkość są przemyślane. Strefa dzienna to często jedna duża przestrzeń. Pomieszczenia w tej części mogą być też częściowo rozdzielone od siebie. Ważnym dodatkiem, zwiększającym poczucie komfortu, jest taras. Warto go mieć. Niewiele podniesie koszty budowy domu, a wiosną, latem i wczesną jesienią będzie przedłużeniem części dziennej domu.

Niewielkimi są domy parterowe oraz z poddaszem. Każdy z tych wyborów jest dobry. Dom parterowy zajmie więcej miejsca na działce, ale nie będzie w nim schodów. Ten z poddaszem zajmie mniej miejsca, a pomieszczenie na górze może być idealnym miejscem na sypialnię.