Nadczynność tarczycy – problem tysięcy Polaków.

Nadczynność tarczycy, czyli stan nadmiernej produkcji jej hormonów jest problemem tysięcy Polaków. Szacuje się, że z chorobą tą walczy w naszym kraju, aż 1 do 2 procent populacji, przy czym większość stanowią kobiety.

Co powoduje nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy może mieć bardzo wiele przyczyn. Jedne z nich występują stosunkowo często, inne praktycznie nie występują wogóle. My skupmy się na tych najczęściej spotykanych.

  • Choroba Gravesa-Basedowa – jedna z dwóch najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy w naszym kraju. U jej podłoża leży reakcja autoimmunologiczna skierowana przeciwko prawidłowemu miąższowi tarczycy (organizm produkuje przeciwciała nakierowane na własne tkanki). Bezpośrednim skutkiem klinicznym tej reakcji jest nadmierna produkcja hormonów przez stymulowaną przeciwciałami tarczyce.
  • Wole guzkowe tarczycy – druga spośród najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy. Powstawanie wola związane jest z nadmiernym rozrostem miąższu tarczycy, w postaci rzeczonych guzków. U podłoża tego procesu może leżeć wiele stanów – między innymi narażenie na niedobór jodu, czy kontakt z substancjami wolotwórczymi (np. nadchlorany).
  • Przedawkowanie hormonów tarczycy – w przypadku tym ciężko mówić o nadczynności tarczycy, a jedynie o tak zwanej tyreotoksykozie objawiającej się właśnie jako opisywana przez nas nadczynność.
  • Guzy przysadki mózgowej – dosyć rzadka przyczyna drugorzędowej nadczynności tarczycy (guz przysadki produkuje hormony pobudzające zdrową tarczycę do produkcji hormonów).

Jak objawia się nadczynność tarczycy?

Obraz nadczynności tarczycy jest bardzo złożony i zróżnicowany w zależności od pacjenta. Nie ulega jednak wątpliwości, że można wyróżnić pewne cechy wspólne dla wszystkich chorych.

  • Nadwrażliwość na ciepło, uczucie gorąca, nadmierna potliwość – ta grupa objawów wynika bezpośrednio z pobudzającego przemianę materii działania hormonów tarczycy.
  • Utrata masy ciała pomimo większego spożycia pokarmów – przyczyna tego stanu jest analogiczna do opisywanej powyżej.
  • Drażliwość, podenerwowanie, chaotyczne działanie, bezsenność – silne pobudzenie metabolizmu wpływa również na sferę psychiczną.
  • Kołatanie serca, przyspieszone tętno, migotanie przedsionków – serce chcąc nadążyć za szybkim metabolizmem, stara się szybciej pompować krew.

Nadczynność tarczycy – diagnostyka i leczenie.

Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów lub ktoś w naszej rodzinie ma już problemy z tarczycą dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza i wykonanie oznaczenia poziomów hormonów we krwi. W przypadku ich wysokiego miana lekarz rozpozna nadczynność tarczycy i zaleci odpowiedni leczenie – tabletki mają za zadanie zahamować nadmierną produkcję hormonów przez tarczycę.