Awaryjne systemy oświetleń

Obecnie wszystkie budynki publiczne muszą stosować się do panujących norm bezpieczeństwa. Przepisy bardzo dokładnie określają, jakie systemy zwiększające bezpieczeństwo powinny znajdować się choćby w firmach przemysłowych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Każdy właściciel przedsiębiorstwa ma za zadanie zapewnienie swoim pracownikom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Gotowe rozwiązania, jakimi są nowoczesne systemy bezpieczeństwa, umożliwiają odpowiednie dostosowanie budynków do panujących norm.

Obowiązkowym elementem wyposażenia budynków produkcyjnych są lampy awaryjne. Ten konkretny rodzaj oświetlenia musi być zasilany z oddzielnego źródła. Oznacza to, że w przypadku braku prądu wyłączy się tylko oświetlenie podstawowe.

Jakie lampy wybrać?

Na rynku znaleźć można najróżniejsze rodzaje lamp awaryjnych. W zależności od przepisów w konkretnych miejscach w budynku muszą zostać zamontowane odpowiednie lampy.

W przypadku oświetlania dużych pomieszczeń idealnie sprawdzają się lampy led. Technologia w nich zastosowana umożliwia generowanie jednolitej wiązki światła. Oznacza to, że światło rozprzestrzenia się równomiernie w każdą stronę.

Dobrej jakości Lampy awaryjne mogą oświetlić obszar nawet 11 metrów. Często zdarza się, że oprócz oświetlenia awaryjnego montuje się również to rezerwowe. Wówczas możliwe jest dalsze wykonywanie pracy w sytuacji braku oświetlenia podstawowego.

Bezpieczna droga ucieczki

Każdy większy budynek musi posiadać lampy awaryjne oraz drogę ewakuacji. Droga taka powinna być możliwie najkrótsza. Dodatkowo musi ona być wyposażona w specjalne znaki bezpieczeństwa oraz oświetlenie awaryjne.

Obowiązkowe jest oświetlenie każdej zmiany kierunku na ścieżce ewakuacji. Oznacza to, że każdy zakręt powinien być odpowiednio oznaczony i oświetlony. Niezbędne jest również umieszczenie lamp awaryjnych przy schodach czy też przy punktach zbiórek.

Odpowiednie oświetlenie drogi ewakuacyjnej nie tylko ułatwi bezpieczne opuszczenie budynku ludziom znajdującym się w środku, ale również ułatwi pracę ratownikom.

Każdy budynek przeznaczony do użytku publicznego musi spełniać szereg norm. Lampy awaryjne to element obowiązkowy w każdej firmie produkcyjnej. Lampy takie muszą znajdować się w każdym budynku, którego powierzchnia przekracza 1000 metrów kwadratowych.