Co dziś na deser? Galaretka, kisiel czy budyń?

Słodkie desery o smaku wanilii, śmietanki czy ulubionych owoców to coś, za czym przepadają nie tylko dzieci, lecz także dorośli. Bo jak nie rozsmakować się w przepysznie mlecznym budyniu, aromatycznym kisielu czy orzeźwiającej galaretce o intensywnej barwie? To naprawdę bardzo trudne, zwłaszcza gdy wiadomo, jakie inne przysmaki można przygotować, wykorzystując te produkty.

Czym się różni maślanka od kefiru?

Zarówno maślanka, jak i kefir pochodzą z tego samego produktu – mleka, dlatego zaliczane są do kategorii nabiałowej. Jednak sposób ich produkcji sprawia, że mają nie tylko różne smak i skład, ale są także inaczej wykorzystywane w kuchni. Mająca delikatnie słodki smak maślanka powstaje w wyniku wyodrębnienia tłuszczu (masła) ze śmietany, a kwaskowaty kefir jest efektem procesu fermentacji mleka, w której biorą udział pożyteczne bakterie.

Ten różnorodny sposób powstawania sprawia, że każdy z produktów charakteryzuje się innymi właściwościami oraz zawartością ważnych dla organizmu składników. Kefir zawiera wiele witamin (A, D, K oraz z grupy B), aminokwasów oraz istotnych minerałów, takich jak wapń, magnez i fosfor. Z kolei maślanka to nieocenione źródło witamin, makro- i mikroelementów (sód, cynk, żelazo, potas) oraz lecytyny – mieszaniny różnych związków pozytywnie wpływających m.in. na poprawę pamięci, koncentrację oraz kontrolę cholesterolu.

Budyń, kisiel i galaretka – apetyczne deserowe trio

Dostępne w niewielkich opakowaniach kisiele i budynie przyrządzane na słodko nie różnią się specjalnie pod względem składu. W obydwu przypadkach zagęstnikiem najczęściej jest mąka ziemniaczana, a różnica tkwi w dodaniu odpowiedniego płynu rozpuszczającego proszek. Do przygotowania budyniu używa się najczęściej mleka krowiego (ewentualnie napoju roślinnego), natomiast kisiel wymaga dodania wody, która (w połączeniu ze skrobią ziemniaczaną) sprawia, że deser zyskuje charakterystyczną kremową konsystencję. Natomiast galaretka po schłodzeniu staje się elastyczna i przezroczysta dzięki zawartości dodatków żelujących.

Budyń pyszny nie tylko na ciepło

Aksamitnie kremowe budynie są nie tylko doskonałą przekąską na ciepło lub zimno, ale również ważnym dodatkiem do wielu deserów oraz popularnych wypieków. Bez nich nie moglibyśmy się cieszyć choćby miękkim, aromatycznym budyniowcem, w którym kruche ciasto przekładane jest delikatną masą o przyjemnie waniliowym smaku. Budyń śmietankowy jest ważnym dodatkiem wielu serników, warstwowych tortów, szarlotek oraz tart. Warto go również dodać do domowej roboty babeczek nadziewanych kremową masą albo klasycznych drożdżówek ze złocistą kruszonką na wierzchu.

Kisiel – idealny na lato i w zimie

Soczyście owocowy kisiel to deser na niemal każdą okazję. Doskonale rozgrzewa podczas zimowych dni i orzeźwia w upalne letnie popołudnia. Jego przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut – wystarczy rozpuścić kisiel zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, a następnie dodać go do pozostałej części gotującej się wody, zamieszać, a po zagotowaniu przelać do miseczek. Tak przygotowany deser można schłodzić lub podawać na gorąco. Do przekąski można dodać wybrany dżem lub ulubione owoce, np. maliny, truskawki, jagody czy mus z jabłek. Kisiel jest również częstym składnikiem niektórych ciast, zwłaszcza znajdujących się w nich mas lub kremów.

Pyszna galaretka na wiele sposobów

Trudno nie lubić galaretki za jej uniwersalność zastosowania, intensywne barwy i wspaniały, mocno owocowy smak. Za unikalną formę tego przysmaku odpowiedzialne są substancje żelujące (żelatyna, pektyna lub agar), które nadają mu odpowiednią konsystencję i umożliwiają podzielenie schłodzonej galaretki, np. na niewielkie kawałki. Przygotowując deser dla domowników lub znajomych, warto zaserwować galaretkę z dodatkiem lodów i bitej śmietany lub w postaci składnika ulubionych wypieków, przekąsek typu „ptasie mleczko” czy słodkich cukierków oblanych mleczną czekoladą. Kolorowa galaretka sprawdzi się doskonale także w roli dekoracji kremowych serników czy biszkoptów.