Pergola ogrodowa – co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się na pergolę ogrodową? Czym charakteryzują się konstrukcje tego typu? Jak prawidłowo zaprojektować pergolę? O tym możecie dowiedzieć się czytając nasz dzisiejszy wpis poświęcony tej kwestii.

Co to jest pergola?

Dużo osób zadaje sobie to pytanie. Warto zatem wiedzieć, że pergola to konstrukcja składająca się z podwójnego szeregu słupów. Na nich znajduje się specjalne zadaszenie służące do podtrzymywania roślin czy pnączy. Wyróżniamy rozmaite rodzaje elementów tego typu. Trzeba podkreślić, że pergola może być wolno stojąca. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na konstrukcję, które będą wsparte o mur lub budynek. Takie elementy architektury są coraz popularniejsze, ponieważ cechują się odpowiednimi walorami estetycznymi. Poza tym mogą odizolować konkretną część ogrodu itp.

Jak zaprojektować pergolę?

Osoby, które projektują pergole muszą wziąć pod uwagę kilka aspektów. Między innymi trzeba dobrze zastanowić się, gdzie powstaną takie konstrukcje. Warto wszystko dokładnie wymierzyć i przemyśleć czy dana lokalizacja jest do tego odpowiednia. Należy uwzględnić również obciążenia pionowe, które wynikają między innymi z ciężaru elementów konstrukcyjnych, ale nie tylko. Trzeba wziąć pod uwagę również ciężar roślin, która są podtrzymywane. Tutaj dużo osób popełnia spory błąd. Oceniają bowiem jedynie aktualną sytuację. Często dzieje się tak, że pergole powstają przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Wtedy po prostu lepiej pracuje się na dworze. Warto jednak widzieć, że deszcz i śnieg sprawiają, że ciężar roślin bardzo mocno się zwiększa. Wówczas konstrukcja może nie wytrzymać, jeśli nie będzie odpowiednio zaprojektowana właśnie pod tym kątem.

Trzeba również koniecznie wziąć pod uwagę obciążenia poziome. Powstają one na przykład na skutek wiatru, który może być zagrożeniem dla stabilności konstrukcji. Bardzo ważne jest zatem to, aby starannie wybrać słupy, które są tutaj fundamentem całej konstrukcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na przykład na elementy wykonane z drewna, betonu itp. Każdemu powinno zależy na tym, aby te elementy były odpowiednio osadzone w podłożu. To zagwarantuje stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo domowników.

Nie czujecie się na siłach, aby samodzielnie wykonać to zadanie? W takim razie najlepiej poprosić o pomoc fachowców. Na rynku nie brakuje profesjonalistów, którzy realizują takie czynności szybko i dokładnie. Dzięki temu pergola ogrodowa czy tarasowa nie tylko znakomicie wygląda, ale również nie stwarza żadnego zagrożenia.

Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą SURMA Systemy osłon.