Co jest potrzebne do kasacji pojazdu?

Co jest potrzebne do kasacji pojazdu?

Kasacja pojazdu to proces, który polega na utylizacji samochodu, niezdolnego do użytku z różnych powodów. Odbywa się ona w specjalnych stacjach demontażu pojazdów, które działają legalnie, mają wszelkie pozwolenia. Stacje takie utrzymują się głównie ze sprzedaży wymontowanych części z samochodu przed kasacją, ponieważ złomowanie jest darmowe.

Kasacja pojazdów Kraków – jak przebiega?

Przede wszystkim należy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak oświadczenie o szkodzie wydane przez ubezpieczyciela, a także potwierdzenie złego stanu technicznego samochodu. Następnie trzeba udać się do wybranej stacji demontażu, omówić warunki i ustalić termin oddania pojazdu do kasacji. Po odebraniu zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu zgodnie z prawem skierować się należy do Wydziału Komunikacji i tam wyrejestrować auto. Trzeba to zrobić do trzydziestu dni od kasacji. Ostatnim krokiem będzie powiadomienie ubezpieczyciela o kasacji samochodu. Można również ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki OC.

Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu

Aby oddać auto do kasacji, należy mieć przy sobie dowód osobisty, rejestracyjny, a także kartę i pojazdu i tablice rejestracyjne, jeśli są. Potrzebna będzie umowa kupna. W przypadku, kiedy auto było współwłasnością, niezbędna będzie zgoda drugiego właściciela. Jeśli nie posiada się dowodu rejestracyjnego samochodu należy pokazać notatkę sporządzoną przez funkcjonariuszy podczas zatrzymania lub pokazać kserokopię z Wydziału Komunikacji.

Jakie auta podlegają kasacji?

Całkowita utylizacja dotyczyć będzie samochodów, które są całkowicie uszkodzone, powypadkowe, niedopuszczone do ruchu, całkowicie spalone, rozbite albo stare, z dużym zużyciem podzespołów. Utylizacji podlegają takie auta, w których ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą i nie są one zdolne do prowadzenia po drogach.Jeśli chodzi o skomplikowany proces, jakim jest Kasacja pojazdów Kraków poleca tylko sprawdzone stacje, działające legalnie i z troską o środowisko naturalne.