Co warto wiedzieć o kompresach?

sklep salva (12).jpg

Kompresy gazowe to uniwersalny materiał opatrunkowy. Warto mieć je w domu, pracy, samochodzie, nawet w torebce. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się przydatne. Do skaleczenia może dojść w najmniej oczekiwanym momencie.

Czym są kompresy gazowe?

Kompresy gazowe służą do zabezpieczenia ran, chronią je przed wnikaniem drobnoustrojów mogących wywołać zakażenie. Do produkcji kompresów stosuje się włókna bawełniane. Są trwałe, elastyczne, nie strzępią się. Mogą mieć różną klasę chłonności, w zależności od ich przeznaczenia.

Za pomocą kompresów możliwe staje się wchłanianie nadmiaru wilgoci, która powstaje w przypadku rany. W sprzedaży znajduje się wiele typów gaz, różnią się one wymiarami. Bardzo ważną kwestią w przypadku kompresów jest ich sterylność. Oznacza to, że na powierzchni nie ma żadnych patogenów. Można śmiało przykładać je do otwartej rany.

Kompres jałowy i niejałowy

Kompresy mogą być jałowe lub niejałowe. W obu przypadkach materiał opatrunkowy powstaje z tych samych materiałów. Pojawia się wobec pytanie, w czym tkwi różnica. Przy drobnym skaleczeniu można śmiało sięgać po kompresy niejałowe. Świetnie sprawdzają się do celów higienicznych.

Przy poważnych ranach należy zastosować kompresy jałowe, czyli wysterylizowane. Gaza niejałowa może zastąpić opaskę uciskową. Bardzo często korzystają z niej sportowcy. Służy do przygotowywania opatrunków po doznaniu urazu. Do opatrywania ran powinno się sięgać po opatrunek jałowy.

Co mieć na uwadze przy wyborze kompresów gazowych?

Podczas zakupu kompresów gazowych powinno się mieć na uwadze to, czy są one jałowe, czy jednak niejałowe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem będzie używanie wyłącznie wysterylizowanych materiałów opatrunkowych. Lepiej nie ryzykować, bo może wdać się jakieś zakażenie. Kolejną kwestią jest to, aby kupować kompresy wyłącznie ze sprawdzonego źródła, czyli z apteki. Zaleca się wybierać produkty renomowanych marek. Można mieć pewność odnośnie jakości i bezpieczeństwa użytkowania. Warto wyposażyć się w kilka rodzajów opatrunków. Ich zakup nie wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Kompresy są powszechnie dostępne. Kluczowe zawsze będzie to, aby kwestią priorytetową była sterylność.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy gazowe.