Jak wybrać program do fakturowania, na którym praca będzie przebiegała sprawnie?

Jak wybrać program do fakturowania, na którym praca będzie przebiegała sprawnie?

Prowadzenie księgowości jest nieodłącznym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Warto zadbać, by była ona jak najmniej uciążliwa. Jak wybrać darmowy program do fakturowania, by pracować szybko i sprawnie?

Łatwa obsługa

Dobry program do fakturowania powinien być prosty w obsłudze. Co to znaczy?

Wiele czynności powinno być intuicyjnych. To znaczy, że można z jednej tabeli bez problemu przechodzić do kolejnej. Wystawianie dokumentu powinno być naturalne.

Ważna jest również automatyzacja. Zbędną czynnością jest wpisywanie ręczne daty, numeru faktury czy wyliczanie podatku Vat. Takie dane automatycznie powinny pojawiać się na fakturze. Dzięki temu osoba wystawiająca dokument może pracować szybko. Kolejną zaletą jest ograniczenie miejsc, w których można popełnić błędy. Jak czasochłonne jest korygowanie błędnie wystawionej faktury, wie każdy przedsiębiorca.

Dodatkowe udogodnienia

Darmowy program do fakturowania powinien mieć jak najwięcej funkcji.

Warto wybierać te programy, które umożliwiają wystawianie faktur zaliczkowych, proforma, marża, ZW czy korygujących. Warto również pamiętać, że wielu przedsiębiorców prowadzi magazyny. W takiej sytuacji również przydatny będzie program, który ułatwi wystawianie niezbędnych dokumentów. Inwentaryzacja magazynu, wycena magazynu czy remanent to zadania, z którymi raz na jakiś czas musi zmierzyć się każda firma. Ważne, by program księgowy pozwalał na wystawianie takich dokumentów jak wydanie zewnętrzne, przyjęcie zewnętrzne, rozchód zewnętrzny czy przesunięcie międzymagazynowe.

Funkcją, która jest niezbędna dla przedsiębiorców współpracujących z firmami zagranicznymi jest możliwość wystawienie faktury zgodnie z przepisami unijnymi.

Warto również zwrócić uwagę, by Darmowy program do fakturowania miał funkcję, która umożliwi windykację należności. Od tego często zależy płynność finansowa firmy.

Program do księgowania nie powinien być skomplikowany. Każdy przedsiębiorca i pracownik powinien bez problemu opanować podstawy fakturowania. Dzięki temu prowadzenie księgowości nie będzie uciążliwe.