Jak wybrać przegrody biurkowe?

W biurze firmowym każdy pracownik powinien dysponować swoją oddzielną strefą do pracy. Na utworzenie takich niezależnych stanowisk pozwolą przegrody biurkowe szklane, wchodzące w rolę lekkich półścianek, odgradzających od siebie poszczególne obszary. To z ich pomocą przygotowuje się biura typu „open space”, zachowując ich pełną funkcjonalność.

Plan działania to podstawa

Nawet w kontekście przegród biurkowych szklanych nie istnieją rozwiązania całkowicie uniwersalne, bo każda taka przegroda może mieć swoje konkretne przeznaczenie. Konieczne staje się właściwe dopasowanie jej typu (a przede wszystkim wykończenia) do zaplanowanego układu powierzchni i tego, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana.

Przegrody o całkowicie matowym wykończeniu używane są w salach konferencyjnych i szkoleniowych. Z kolei te przezroczyste lub półprzezroczyste na ogół oddzielają mniejsze stanowiska pracownicze, a czasami trafiają też do biur typowo domowych.

Synergia z naturalnym światłem

Należy jednak uważać na to, by poprzez umieszczenie przegród biurkowych szklanych nie odebrać pracownikom dostępu do naturalnego słońca, które zawsze sprzyja pracy umysłowej i działa na organizm dużo lepiej niżeli światło sztuczne. Trzeba ocenić, w jakiej odległości od okien znajdują się konkretne miejsca. Jeżeli przegroda miałaby zaburzyć dostęp do słońca, warto przynajmniej zadbać o to, by miała ona przezroczyste wykończenie.

Takie postępowanie ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. W momencie, gdy wszystkie powierzchnie biurowe przez większość czasu są oświetlane naturalnym światłem, dochodzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i zarazem obniżenia rachunków za prąd.

Zabawa wielkością pomieszczenia

Odpowiednio wykorzystane przegrody biurkowe szklane mogą też sprawić, że optycznie dane pomieszczenie będzie wyglądać na większe i bardziej przestronne albo też mniejsze i przytulniejsze niż jest w rzeczywistości. Ogólnie rzecz biorąc szklane powierzchnie dają niesamowite możliwości aranżacyjne.

Duża ilość szkła, zastosowana we wnętrzu, zazwyczaj będzie to wnętrze powiększać. Jeżeli jednak dojdzie do zastosowania przegród biurkowych szklanych o matowym i ciemnym, może nawet czarnym wykończeniu, efekt okaże się wprost odwrotny, co w pewnych sytuacjach może mieć swoje zastosowanie – np. przy tworzeniu przytulnych domowych biur.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.