Wystawianie faktury elektronicznej

Faktura VAT to dokument sprzedaży, który zawiera dane dotyczące konkretnej transakcji zawartej pomiędzy podmiotami. W ostatnim czasie jednak na popularności zyskało wystawianie takiej faktury online. Wystaw fakturę VAT online i ciesz się korzyściami, które zostaną wymienione w tym artykule.

Czy można wystawić fakturę elektroniczną bez wiedzy klienta?

Wiele osób zastanawia się, czy można wystawić fakturę online bez wiedzy konsumenta. Jeszcze kilka lat temu była do tego potrzebna zgoda klienta. Prawo jednak stale się zmienia i w tym momencie takie potwierdzenie nie jest już konieczne – wystarczy jedynie tak zwana zgodna domniemana. Oznacza to, że faktura elektroniczna nie wymaga żadnego konkretnego poświadczenia. Sama płatność za produkt lub usługę jest już zgodą. Należy jednak pamiętać o tym, że w każdej chwili klient może poprosić, aby wystawić mu fakturę w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Nie każdy będzie chciał, czy potrafił korzystać z faktur online.

Zalety wystawiania faktury VAT online

Wystawianie faktury VAT online jest możliwe dzięki konkretnym aplikacjom, które są ogólnodostępne. Takie działanie ma naprawdę wiele zalet. Aplikacje do wystawiania faktur VAT są używane przez wielu przedsiębiorców. Cenią oni sobie możliwość posiadania wszystkich faktur VAT w jednym miejscu, na telefonie. Co więcej, dzięki aplikacjom nie muszą oni magazynować fizycznie w biurze dokumentów związanych z VAT-em. Aplikacje do tworzenia faktur mają opcje zapisywania danych, co skutkuje automatycznym ich uzupełnianiem się w przyszłości. Jest to związane z dużą oszczędnością czasu pracowników. Warto jednak zawsze pamiętać o zweryfikowaniu systemu – może on zawieść. Aplikacje do tworzenia faktur VAT na bieżąco aktualizują kurs wszystkich walut. Pozwala to na wystawienie dokumentów w innych walutach niż złoty. Faktury elektroniczne można wystawić dużo szybciej niż te tradycyjne, papierowe. Warto również podkreślić, że dokumenty online są ekologiczne, ponieważ pozwalają zaoszczędzić wodę drewno. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Teraz już wiesz, jakie zalety ma fakturowanie online.