Jak zapobiec rakowi prostaty? Naturalne sposoby i ich skuteczność

Nowotwór prostaty jest najczęstszą chorobą dotykającą mężczyzn. Związku z tym, że nowotwory te w większości przypadków są złośliwe i przyczyniają się do szybkiej śmierci, zapobiegnięcie rozwojowi jest istotnym krokiem. Obecnie nie ma jednego, najlepszego sposobu, który w 100% zahamuje rozwój prostaty, ale stosowanie niektórych naturalnych metod może wzmocnić organizm i uodpornić go przed skutkami choroby. Aby zapobiec rakowi prostaty wystarczy utrzymywać zdrową wagę, jeść duże ilości owoców i warzyw oraz pozbyć się niezdrowych nawyków.

Zmiana stylu życia

Jak już wiadomo, nie ma możliwości całkowicie zapobiec rozwojowi raka prostaty, ale istnieje sposób na zmniejszenie ryzyka. Przede wszystkim, naturalne środki obniżają prawdopodobieństwo, są bezpieczne i nie wywołują reakcji alergicznych. Bądź, co bądź najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty są pozytywne zmiany związane z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Jeśli dana osoba próbuje zmniejszyć swoje ryzyko na zachorowanie w inny sposób, nie dokona tego bez zdrowej diety i indywidualnego programu ćwiczeń.

Dieta – zdrowe produkty

Okazuje się, że produkty sojowe, bogate w izoflawony pozytywnie oddziałują na organizm człowieka. Izoflawony są związkami chemicznymi o właściwościach przeciwzapalnych. Żywność o najwyższych stężeniach izoflawonów to właśnie produkty sojowe, w tym:

  • tofu,
  • mleko sojowe.

Inne produkty zawierające izoflawony obejmują:

  • ciecierzyca,
  • fasolki – zielona, bób i inne,
  • lucerna.

Ponadto, uzupełnienie diety w produkty bogate w Omega 3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu prostaty. Kwasy tłuszczowe Omega 3 występują w rybach i innych rodzajach owoców morza. Dodatkowe źródła to:

  • orzechy włoskie,
  • nasiona lnu,
  • soja.

Co ciekawe, spożywanie pomidorów również przyczynia się do utrzymania zdrowia. Zawarty w pomidorach związek o nazwie likopen zmniejsza ryzyko nowotworów, zwłaszcza raka prostaty, płuc i żołądka. Uważa się, że picie kawy, dzięki właściwościom przeciw utleniającym zmniejsza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych.

Sprawdź również – https://www.gyncentrum.pl/badania-genetyczne

Czego należy unikać?

Aby nie dopuścić do rozwoju raka prostaty, warto unikać pewnych związków. Lekarze z USA zakładają, że nadmierne aplikowanie selenu i witaminy E przyczynia się do rozwoju prostaty. Choć nie są to potwierdzone informacje, warto nie przesadzać z tymi mikroelementami. Pewne jest jedno, spożywanie przetworzonego jedzenia, smażonych potraw oraz olejów roślinnych może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.

Przeprowadzone badania wskazują, że mięso smażone w wysokich temperaturach wpływa szkodliwie na organizm człowieka. Nie chodzi tylko o układ pokarmowy, ale także o rozwój komórek nowotworowych. Aby przeciwdziałać nowotworom należy także zadbać o poziomy cukru we krwi.