Projekt domu energooszczędnego – kiedy można o nim mówić?

Projekt domu energooszczędnego – kiedy można o nim mówić?

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji oraz konserwacji. Osoby, które są zainteresowane wybudowaniem tego typu budynku, powinny zwrócić na to uwagę już na etapie wyboru projektu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów energooszczędnych.

Co wpływa na straty ciepła w domu?

Projekty domów energooszczędnych znaleźć można w ofercie niemalże każdej pracowni architektonicznej. Nie wszyscy inwestorzy wiedzą, co wpływa na wysokość strat ciepła w domu. Są to takie czynniki jak wielkość budynku, a także jego kształt oraz ilość pięter. Nie bez znaczenia jest także liczba i wielkość okien, a także powierzchnia przeszkleń – w domu energooszczędnym powinno być ich jak najmniej. Przyglądając projekty domów energooszczędnych warto zwrócić uwagę nie tylko na układ pomieszczeń, ale także ich usytuowanie względem poszczególnych stron świata. Ogromne znaczenie mają także materiały, które wykorzysta się do wykonania ścian, dachu, podłogi, a także izolacji termicznej.

Czym charakteryzują się projekty domów energooszczędnych?

Projekty domów energooszczędnych zazwyczaj dotyczą dość małych domów – wszystko dlatego, że im mniejsza budowla, tym mniejsze straty ciepła jej dotyczą. Osoby, które chcą ograniczyć wydatki na ogrzewanie, nie powinny decydować się na budowę dużego domu. Bardzo duże znaczenie ma także kształt domu uwzględniony przez projekty domów energooszczędnych. Najlepiej, gdy budynek wybudowany jest na planie prostokąta i posiada prosty, najlepiej jednospadowy dach, pozbawiony wykuszy.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że miejsca takie jak narożniki i załamania przegród charakteryzują się największymi stratami ciepła, dlatego zdecydowanie lepiej ich unikać. Dom o prostej bryle posiada jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – jest stosunkowo tańszy w budowie.

Podsumowując, nikogo nie powinno dziwić, że projekty domów energooszczędnych w dzisiejszych czasach cieszą się tak dużą popularnością. Pozwalają obniżyć zużycie energii elektrycznej niemal do zera, co przy jej stale rosnących cenach ma ogromne znaczenie.