Sprzęt i środki do skutecznej dezynfekcji w szpitalach

Sprzęt i środki do skutecznej dezynfekcji w szpitalach

Zachorowania w znaczącej większości wynikają z kontaktu z zarazkami. Newralgicznym punktem, gdzie spotykają się ludzie chorzy i roznoszący wirusy i bakterie jest zawsze szpital i przychodnia. Dlatego też dezynfekcja dla szpitali musi odbywać się wyjątkowo często i być bardzo skuteczna. Jakie sprzęty i środki chemiczne powinny być wykorzystywane codziennie w szpitalu?

Chemiczne środki zabijające wirusy i grzyby

Najczęściej dezynfekcja dla szpitali przeprowadzana jest przy użyciu mocnych środków chemicznych. Zazwyczaj wykorzystywane są roztwory alkoholu – zabija on skutecznie wirusy i bakterie. Przy pomocy odpowiedniego roztworu można skutecznie wyczyścić powierzchnie płaskie, blaty, krzesła i inne małe elementy.

Często wykorzystywane są również gotowe chusteczki nawilżone płynem dezynfekującym – można dzięki nim dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i przeprowadzić pełne czyszczenie.

Sprzęt ułatwiający sprzątanie i dezynfekcję dużych, szpitalnych powierzchni

Wyczyszczenie dużych powierzchni jest dużo łatwiejsze przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Dezynfekcja dla szpitali może być przeprowadzana zarówno przy pomocy specjalnych mopów automatycznych, jak i ręcznych urządzeń do czyszczenia – ułatwia to dezynfekcję podłóg, korytarzy i pokojów pacjentów.

Często użytkowanym narzędziem są również lampy wykorzystujące światło do eksterminowania wirusów i bakterii z powietrza. Są łatwe w użytkowaniu i powinny znaleźć się w każdym miejscu, gdzie przebywają zakaźnie chorzy.

Indywidualna dezynfekcja rąk i przedmiotów osobistych

Kolejnym ważnym aspektem, gdy chodzi o dezynfekcję jest zachowanie w czystości rąk personelu i przedmiotów osobistych. Indywidualna dezynfekcja powinna dotyczyć również pacjentów, dlatego tak ważne jest uzupełnianie pojemników ze środkami do odkażania rąk w każdym pomieszczeniu.

Przedmioty osobiste po wizycie w szpitalu również należy zdezynfekować – wystarczy ubrania wrzucić do pralki i wyprać w wyżej temperaturze lub użyć specjalnego odkażacza dostępnego w drogeriach.