Co daje płyn do czyszczenia dywanów?

Czyszczenie dywanów nie zawsze jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o te z dłuższym włosiem, ich skuteczne wyczyszczenie może być sporym problemem, zwłaszcza jeśli mają one jasne kolory. Wybranie odpowiedniego płynu to często podstawa skutecznego ich wyczyszczenia.

Jaki płyn do różnych rodzajów dywanów?

Dywany wykonywane są z różnych materiałów, co bardzo często wyznacza również kwestię doboru odpowiednich środków do ich wyczyszczenia. Nieco inne bowiem powinny być wybierane do prania dywanów wykonanych z naturalnego włosia, a nieco inne, jak chodzi o czyszczenie dywanów ze sztucznych włókien lub zawierających w składzie ich domieszkę.

Płyn do prania ręcznego i mechanicznego

Płyn do czyszczenia dywanów dobiera się również w zależności od tego, jaką metodę dywan będzie czyszczony. Jeśli chodzi o ręczne pranie dywanów, zazwyczaj są one nieco łagodniejsze, aby były bezpieczne dla skóry rąk. Wprawdzie zaleca się stosowanie do takich prac rękawiczek, jednak i tak zbyt duże stężenie składników czyszczących może wywołać podrażnienia. Gdy chodzi oczyszczenie mechaniczne, odpowiedni płyn do czyszczenia dywanów to często taki, który jest polecany przez producenta danego sprzętu czyszczącego. Wiele firm oferuje własne środki, dostosowane do produkowanych urządzeń.

Odpowiednie stężenie – gwarancją sukcesu

Aby efekt końcowy był zadowalający, konieczne jest zastosowanie płynów do czyszczenia dywanów we właściwym stężeniu. Najczęściej produkty oferowane na rynku są mocne stężone, i przed ich zastosowaniem powinny być rozcieńczone zgodnie z wytycznymi producenta. Dzięki temu można uzyskać odpowiedni efekt w postaci czystego dywanu nawet po jednym zastosowaniu. Oczywiście w przypadku bardziej zabrudzonych dywanów konieczne może być powtórzenie zabiegu czyszczenia. Warto regularnie poddawać dywan zabiegom czyszczenia, co pozwoli uniknąć nadmiernego zabrudzenia i powstawania nieestetycznych plam, bardzo często trudnych do usunięcia. Dzięki temu można się cieszyć jego dobrym wyglądem długi czas.