Conformal coating — lakiery do płytek drukowanych

Conformal coating — lakiery do płytek drukowanych

Warstwę ochronną na płytce drukowanej, czyli tzw. conformal cloating, uzyskuje się za pomocą specjalistycznych lakierów do tego przeznaczonych. Warstwa ta ma za zadanie zabezpieczenie płytki przed wpływem warunków zewnętrznych. Dzięki temu płytka jest chroniona przed wilgocią, niepożądaną temperaturą, promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami.

Wybór lakieru

Wymienione wyżej czynniki mogą powodować korozję i zwarcia, które niszczą układ elektroniczny i wpływają na żywotność urządzenia. Zabezpieczenie płytek przed wpływem warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń to ważny etap w procesie montażu. Zatem i wybór odpowiedniego lakieru jest niezwykle istotny.

Warto w tej kwestii zaufać fachowcom i z ich pomocą wybrać preparat odpowiadający przede wszystkim parametrom technicznym aplikacji. Przy wyborze lakieru ważny jest jego skład chemiczny oraz grubość warstwy, jaką powinna zostać pokryta płytka. Sklep blelektronik.com.pl to doświadczeni fachowcy, którzy chętnie doradzą przy wyborze odpowiedniego preparatu. Produkty dostępne w asortymencie sklepu to sprawdzone preparaty od czołowych europejskich producentów.

Rodzaje lakierów i sposoby ich aplikowania

Sklep blelektronik.com.pl oferuje 4 podstawowe rodzaje lakierów ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Są to preparaty epoksydowe, silikonowe, akrylowe oraz poliuretanowe. Każdy z nich ma inne właściwości i przeznaczenie. Zdarza się, że zachodzi potrzeba usunięcia warstwy lakieru z płytki. Zdecydowanie łatwiej to zrobić w przypadku lakieru silikonowego lub akrylowego. W przypadku pozostałych rodzajów łatwo jest uszkodzić płytkę.

Aplikację lakieru można wykonać również na 4 sposoby: zanurzeniowo, pędzlem oraz za pomocą rozpylania ręcznego bądź automatycznego. Każda z tych technik sprawdzi się w innych warunkach. Drobne prace związane z lakierowaniem można wykonać pędzlem. Nie jest to zbyt precyzyjna metoda. W przypadku określonych lakierów można stosować metodę zanurzenia. Dzięki niej lakier łatwo dociera do trudno dostępnych miejsc, wypełniając wszystkie szczeliny. Rozpylanie polega na użyciu lakieru w formie aerozolu. Można to zrobić ręcznie, na przykład przy użyciu pistoletu lub automatycznie, korzystając ze specjalistycznych maszyn lakierniczych.