Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność jest bardzo częstą przypadłością, z którą musi się mierzyć 20% par na całym świecie. Wyróżnia się niepłodność wtórną, która polega na tym, że kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, w sytuacji, gdy posiada już dzieci. Drugim rodzajem jest niepłodność pierwotna, która ma związek, z tym, że kobieta nie posiada żadnego dziecka.

Jakie występują przyczyny niepłodności?

W obecnych czasach istnieje coraz więcej przyczyn niepłodności. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn mogą, to być problemy, które wynikają z prowadzonego stylu życia, czynników środowiskowych oraz nadmiernego stresu. Głównymi przyczynami niepłodności u mężczyzn jest zbyt niski poziom lub brak plemników.

Przyczyny niepłodności u kobiet mogą wynikać przede wszystkim z problemów hormonalnych. Ponadto problem niepłodności może pojawiać się u kobiet, które borykają się z szeregiem nieprawidłowości w obrębie macicy oraz jajników. Tak jak zostało to powyżej wspomniane, problemy z niepłodnością mogą wynikać również z czynników środowiskowych i prowadzonego stylu życia.

Na czym polega diagnostyka niepłodności?

Diagnostyka niepłodności powinna rozpocząć się w sytuacji, gdy kobieta po roku starania się o dziecko nie może zajść w ciążę. Kluczową kwestią jest to, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni być poddani diagnostyce niepłodności.

W początkowej fazie lekarz powinien przeprowadzić odpowiedni wywiad z kobietą oraz mężczyzną. Dowiedzieć się o ich przebytych chorobach, a następnie zlecić odpowiednie badania hormonalne. Ponadto lekarz powinien wykonać u kobiety podstawowe badania lekarskie, takie jak USG, które pozwoli na ocenę stanu jajników oraz macicy.

Jak leczyć niepłodność?

Leczenie niepłodności różni się od siebie w zależności od wieku oraz preferencji pary. Opiera się głównie na dobraniu odpowiedniej farmakoterapii, która przyczyni się do stymulacji jajeczkowania. Ponadto lekarz może zadecydować o interwencji chirurgicznej, w związku z podejrzeniem zmian w jamie macicy lub w przypadku endometriozy.

Ponadto leczenie może opierać się na nowoczesnych technikach medycznych, które wspomagają rozród. Do takich technik zaliczane są przede wszystkim zapłodnienie pozaustrojowe tzw. in vitro oraz inseminacja domaciczna.