Kiedy przydaje się tabela konwersji norm ISO/Din/PN?

Obecnie każdemu zależy na tym, aby stosować elementy wysokiej jakości. Nie da się ukryć, że dzięki temu można zagwarantować sobie solidne konstrukcje, a także wydajną pracę. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ludzie, którzy chcą kupić dobre śruby często korzystają z norm ISO/Din/PN. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Kiedy warto wykorzystać tabelę konwersji? O tym dowiecie się po przeczytaniu poniższego artykułu, który dotyczy tych zagadnień.

Normy ISO/Din/PN – co oznaczają?

Należy podkreślić, że najczęściej stosowane – biorąc pod uwagę cały świat – są normy ISO (skrót od International Organization for Standardization). Warto wiedzieć, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna obowiązuje w ponad 160 krajach. Oczywiście, Polska należy do tego grona. Na terenie naszego kraju popularne są również Polskie Normy od których pochodzi skrót PN. Kłopot jednak jest taki, że są one tak naprawdę używane tylko w Polsce. Nie można zatem powiedzieć, że charakteryzują się uniwersalnością. Często Polskie Normy są niewystarczające na przykład dla Klientów z zagranicy, którzy nie mają o nich zielonego pojęcia (wtedy najczęściej używa się norm ISO). Dla niektórych ciekawostką może być fakt, że w Polsce stosuje się również normy DIN (skrót od Deutsches Institut für Normung). Warto wiedzieć, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny posiada stowarzyszenie z siedzibą w Berlinie. Działa zaś od 1917 roku.

Kiedy stosować tabelę konwersji norm ISO/Din/PN?

Wiecie już, co oznaczają poszczególne skróty, a także gdzie stosowane są normy. Do czego jednak służy tabela konwersji norm ISO/Din/PN? Trzeba podkreślić że jest to bardzo przydatne narzędzie. Kiedy? Może zdarzyć się sytuacja, że będziecie szukali konkretnych śrub. Załóżmy, że interesują Was śruby z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia. Wiecie, że tego typu elementy mają normę ISO 4017. Co zrobić, kiedy na przykład dany sklep honoruje tylko normy DIN oraz PN? W takiej sytuacji przyda się tabela konwersji norm. Wystarczy tylko znaleźć ciąg cyfr odpowiedni dla Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, dzięki czemu szybko dowiecie się, jakie oznaczenia mają te śruby w normach polskich, a także niemieckich.

Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby drobnozwojne DIN 960 / ISO 8765 sześciokątne z niepełnym gwintem (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-960-iso-8765-szesciokatne-niepelnym-gwintem-drobnozwojne/)

Trzeba zaznaczyć, że tabela konwersji jest także stosowana wówczas, kiedy współpracują ze sobą na przykład podmiot polski oraz niemiecki. Macie zamiar niedługo zamówić konkretne elementy? Pamiętajcie, że jeśli wyślecie wskazówki z ciągiem cyfry dotyczącym jedynie Polskich Norm, to zamówienie nie będzie zrealizowane szybko i dokładnie. Wszystko dlatego, że przedstawiciele firmy z Niemiec mogą dokładnie nie wiedzieć, jakie konkretnie elementy Was interesują. Jeśli natomiast w zamówieniu umieścicie informacje o normach DIN (albo ISO), to wszystko odbędzie się błyskawicznie i precyzyjnie. Oczywiście, najbardziej uniwersalne są normy ISO. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj współpracujące ze sobą przedsiębiorstwa biorą pod uwagę tylko oznaczenia Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.