Jak urządzić wnętrze w stylu ekologicznym

Styl ekologiczny to modny obecnie wybór. Nawet gdyby przestał taki być, to i tak jest to znakomity pomysł na wnętrze. Przy takim stylu jest ono relaksujące, przyjazne i naturalne. Można w nim wypocząć. By stworzyć aranżację w stylu ekologicznym, trzeba pamiętać o kilku jego głównych cechach. Priorytety przy urządzaniu to obecność naturalnych materiałów, prostota oraz barwy ziemi jako dominujące.

Kolory we wnętrzu w ekologicznym stylu

W aranżacji dominują barwy ziemi. Najwięcej z reguły jest kolorów neutralnych i spokojnych. Dominują więc szarości, beże i brązy. Sporo jest także zieleni i niebieskiego, to także kolory należące do grupy barw ziemi. W stylu ekologicznym dominują dokładnie te same barwy, co i w przyrodzie. To dlatego taki wystrój wnętrza działa odprężająco. Wszystkie te kolory można dowolnie ze sobą zestawiać. Każdy pasuje do każdego. Do takiej kolorystyki można dodać nieco żywszych barw. I w przyrodzie spotyka się czerwień, żółć czy pomarańcz. Wybierając dla wnętrz styl ekologiczny, można wprowadzić żywsze akcenty kolorystyczne. Będzie weselej i cieplej.

Styl ekologiczny – prostota i naturalność

Najlepszym wyborem dla ekologicznego wnętrza są meble, tkaniny i przedmioty ozdobne z naturalnych materiałów. Dotyczy to także podłogi. Nie wszystko musi być naturalne, ważne jednak, by i takie przedmioty oraz elementy wykończenia się znalazły. Styl ekologiczny charakteryzuje się prostotą i umiarem. Meble powinny mieć proste formy. Przedmiotów dekoracyjnych nie powinno być zbyt wiele. Wnętrze powinno być przestronne, a przynajmniej niezagracone.

Ozdoby dla wnętrza w stylu ekologicznym

Wystrój wnętrza można urozmaicić, wieszając na ścianie obrazy przedstawiające naturę. Doskonale będą się w nim prezentować zdjęcia w antyramach o takiej tematyce. Ściany mogą także ozdobić fototapety. Idealne dla takiego wystroju motywy to las, łąka, jezioro. Motyw polnej dróżki w fototapecie 3D sprawi, że wnętrze wyda się większe. Pasujące do stylu ekologicznego przedmioty ozdobne to np. wiklinowy koszyk, gliniany wazon, chodnik z bawełny. We wnętrzu takim nie powinno zabraknąć roślin. Tkaniny mogą posiadać wzory roślinne, kamienia, nadruki zwierzęce. Często wybiera się także gładkie.

Wystrój ekologiczny charakteryzuje spokój. Dlatego dominują w nim spokojne kolory. Cechę tę trzeba też uwzględnić przy zakupie tkanin i dodatków dekoracyjnych. Pstrokaty wielokolorowy chodniczek i mnóstwo ozdób to zaburzenie spokojnego charakteru wnętrza. Swoim nawiązaniem do minimalizmu podobny jest on do stylu nowoczesnego. Taki styl wybiera się, mając na uwadze wytchnienie i odprężenie, czy to po pracy, czy w wolnym dniu. Jeśli urządza się w nim pokój służący do pracy, to warto nieco ożywić aranżację. Można to zrobić poprzez dodanie akcentów w ciepłym kolorze.