Jakie cechy ma dom pasywny?

multi (7).jpg

Coraz więcej osób mówi o domach pasywnych ze względu na ich liczne zalety. Jeśli komuś zależy na tym, aby użytkować na co dzień obiekt o jak najmniejszym zapotrzebowaniu energetycznym, to warto zainteresować się budownictwem pasywnym.

Dom pasywny, czyli jaki?

Podczas wznoszenia obiektów w przypadku budownictwa pasywnego wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wszystko to ma na celu maksymalne zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Jej nieduże zużycie w ciągu roku przekłada się oczywiście na spore oszczędności.

Bardzo ważne staje się odzyskanie energii pochodzenia naturalnego, czyli przykładowo z promieniowania słonecznego. W przypadku domów pasywnych kluczowa staje się jak najlepsza izolacja termiczna. Budynek ma być szczelny, konieczne jest wyeliminowanie mostków termicznych.

Po czym poznać dom pasywny?

W przypadku domu pasywnego układ pomieszczeń jest starannie przemyślany. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne do oświetlenia wnętrza i ich ogrzewania. Pomieszczenia są usytuowane odpowiednio względem stron świata. Kuchnię, pokój dzienny umieszcza się na stronie południowej.

Istotne są także duże przeszklenia, przez które przedostają się promienie słoneczne. Niezwykle ważne staje się zamontowanie okien o wysoki szczelności. Od strony północnej znajdują się pomieszczenia gospodarcze, sypialnia, garaż. Więcej o domach pasywnych można dowiedzieć się na stronie https://www.multicomfort.pl/.

Tańszy dom pasywny dzięki dofinansowaniu

Jeśli dom pasywny ma być jak najtańszy, to należy złożyć wniosek o przyznanie bezzwrotnej dotacji. Jest wiele programów, które udzielają dofinansowania. Program czyste powietrze jest świetnym rozwiązaniem, jeśli ktoś chce zmniejszyć koszt zakupu i montażu nowoczesnego pieca lub decyduje się na termomodernizację istniejącego budynku.

Z kolei program mój prąd można pozwala otrzymać dotację, która umożliwia pokrycie do połowy kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Oczywiście trzeba mieć odpowiedni projekt domu, wykorzystać innowacyjne rozwiązania technologiczne. Dom ma być energooszczędny, spełniać ściśle przyjęte normy. Jest też wiele lokalnych programów, dzięki którym możliwe stanie się otrzymanie dofinansowania na budowę domu pasywnego.