Praktyczne wykorzystanie maszyn do cięcia laserowego

hgtech.com.pl - hgtech (3) .jpg

Cięcie laserowe materiałów zyskało duże zainteresowanie przez ostatnie lata wśród osób działających w branży przemysłowej. Wskazuje się na istotne przewagi tej metody obróbki nad innymi. Maszyna do cięcia laserowego też stała się znacznie doskonalsza niż jej stare prototypy, a dzięki temu wzrosło praktyczne jej wykorzystanie.

Zalety cięcia laserowego materiałów

Cięcie laserowe jest bardzo wydajne, zwłaszcza w tych dziedzinach i branżach, gdzie liczy się szybkość produkcji. Kolejny dobry powód do adopcji cięcia laserowego to szeroki zakres materiałów, które można poddawać temu rodzajowi obróbki, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Nie bez znaczenia jest precyzyjność takiego cięcia. Maszyna do cięcia laserowego, dzięki doskonale skondensowanej wiązce lasera, umożliwia niezwykle dokładne wykonanie nacięć – powstała szczelina jest czysta, nie trzeba jej nawet dodatkowo polerować. Generalnie, koszty takiego rozwiązania równoważą zalety.

Gdzie wykorzystuje się maszyny laserowe?

Największym nabywcą maszyn do cięcia laserowego pozostaje oczywiście szeroko rozumiany przemysł, głównie metalowy. Chodzi zwłaszcza o firmy samochodowe i hutnicze, ale lasery są również wykorzystywane do tworzenia paneli słonecznych poprzez cięcie ogniw fotowoltaicznych w krzemie albo do wiercenia otworów w łopatach turbin samolotów.

Maszyna do cięcia laserowego, po odpowiednim zaprogramowaniu, nadaje się też świetnie do precyzyjnego grawerowanie przedmiotów (liter na klawiaturach, logo na przedmiotach). Może współdziałać z drukarkami 3D, co otwiera zupełnie nowe pola możliwości. Lasery CO2 serii umożliwiają dla przykładu szybkie znakowanie wszystkich materiałów organicznych. Swoją popularność zdobyły nie tylko przy obróbce drewna i materiałów na jego bazie.

Rodzaje maszyn do cięcia laserowego

Maszyny wykorzystujące promienie laserowe o różnej długości fal, można generalnie podzielić na wycinarki i plotery. Pierwszy rodzaj służy do szeroko rozumianego cięcia metali. Do ich napędzania stosuje się już głównie napędy bezpośrednie (silniki liniowe), a wiązka lasera jest transportowana za pomocą układu luster lub światłowodu.

Z kolei plotery laserowe pozwalają na cięcie i grawerowanie tworzyw sztucznych lub naturalnych, w tym kompozytów. Wykorzystuje się tutaj głównie źródło lasera CO2, a praca plotera opiera się na doprowadzeniu wiązki lasera do głowicy sterowanej numerycznie.