Jak dokonać wyboru kancelarii do sprawy kredytu frankowego?

Korzystne dla kredytobiorców wyroki w sprawach tzw. kredytów frankowych sprawiają, że coraz więcej frankowiczów decyduje się na pozwanie banku. Problemem bywa jednak wybór kancelarii, która należycie poprowadzi sprawę. Zobacz jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając kancelarię frankową.

Dlaczego wybór kancelarii frankowej trzeba dobrze przemyśleć?

Wybór kancelarii do poprowadzenia sprawy frankowej jest absolutnie kluczowy, z tego względu, że tylko raz można pozwać bank o unieważnienie umowy.

Jeśli wybierzesz niewłaściwą kancelarię i sprawę przegrasz – nie będziesz mieć drugiej szansy. Decydując o wyborze kancelarii do poprowadzenia sprawy frankowej warto bardzo dobrze przemyśleć wszelkie za i przeciw.

Kancelaria adwokacka, radcowska czy inna firma?

Zadbaj o to, by swoją sprawę powierzyć kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Tylko w takim wypadku możesz mieć pewność, że Twoją sprawą zajmie się kompetentna osoba, posiadająca uprawnienia do reprezentowania klientów w sądzie, czyli adwokat lub radca prawny.

Gdy orzecznictwo sądów zaczęło być zdecydowanie korzystne dla kredytobiorców, sprawami dotyczącymi kredytów frankowych zaczęły zajmować się różnego rodzaju firmy i firemki (odszkodowawcze, windykacyjne, itp.), działające najczęściej w formie spółek kapitałowych (spółki z o.o. lub akcyjne) Tego rodzaju firmy nie mogę reprezentować cię w sądzie. Ich działalność polega najczęściej na pośrednictwie. Zawierając umowę z takim podmiotem na ogół nie wiesz nawet, kto ostatecznie poprowadzi twoją sprawę. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością praktycznie za nic nie odpowiada. Z drugiej strony: adwokaci i radcowie prawni ponoszą odpowiedzialność za podejmowane czynności zawodowe – zarówno majątkową (podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC) oraz samorządową.

Doświadczenie w sprawach kredytów we frankach

Prowadzenie sprawy o unieważnienie kredytu frankowego wymaga wiedzy i doświadczenia. Banki reprezentowane są często przez topowe kancelarie. Korzystne dla frankowiczów orzecznictwo spowodowało, że coraz więcej kancelarii chce reprezentować kredytobiorców. Jednakże z uwagi na złożoność i dużą liczbę problemów prawnych występujących w sprawach frankowych, niezwykle ważne jest doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw.

Jak myślisz – czy kancelaria, która sprawami frankowymi zajmuje się od 3 miesięcy, będzie miała równe szanse w sądowej batalii z kancelarią reprezentującą bank, która sprawami frankowymi zajmuje się od 5 lat?

Decydując o wyborze kancelarii frankowej warto postawić na kancelarię, która sprawami frankowymi zajmuje się już relatywnie długo (co najmniej 4-5 lat) i która ma już prawomocnie zakończone sprawy tego typu. Sprawdź stronę internetową kancelarii i zobacz, czy kancelaria ma zakończone sprawy i z jakim rezultatem, czy publikują informacje o wyrokach, czy podaje sygnatury spraw umożliwiające zweryfikowanie informacji, itd.

Kancelaria specjalizująca się w kredytach CHF

Nie mniej ważna od doświadczenia jest specjalizacja kancelarii. Warto rozważyć powierzenie sprawy kredytu frankowego takiej kancelarii, która zajmuje się wyłącznie lub przede wszystkim tego typu sprawami. O ile jeszcze w przypadku dużych kancelarii więcej niż jeden obszar praktyki nie musi być niczym niepokojącym, to już w sytuacji gdy kilkuosobowa kancelaria zajmuje się wieloma, często zupełnie niespokrewnionymi dziedzinami prawa, można mieć wątpliwości, czy w którejkolwiek z tych dziedzin faktycznie jest biegła.

Nie da się być specjalistą od wszystkiego. W zdecydowanej większości przypadków jest tak, że im węższy zakres specjalizacji, tym wyższy stopień znajomości i biegłości w danej dziedzinie można osiągnąć. Wąsko wyspecjalizowana kancelaria frankowa wie o nich wszystko, na bieżąco śledzi orzecznictwo w sprawach frankowych, jest na bieżąco z zagadnieniami będącymi przedmiotem dyskusji w doktrynie, prawnicy kancelarii uczestniczą w konferencjach naukowych, a nierzadko także sami są autorami publikacji o tematyce związanej z kredytami indeksowanymi i denominowanymi.