Skoki tandemowe dla osób niepełnosprawnych

Skoki tandemowe dla osób niepełnosprawnych

W Polsce można znaleźć coraz więcej pilotów tandemów spadochronowych, którzy oferują skoki dla osób niepełnosprawnych. W tandemie niepełnosprawny pasażer przypięty jest bezpośrednio do instruktora za pomocą specjalnej uprzęży. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nawet bezwładne nogi nie są żadną większą przeszkodą do uprawiania tego niesamowitego sportu.

Jak w rzeczywistości wygląda skok?

Jak wspomniano we wstępie skoczek ubrany jest w specjalną uprząż, która następnie podłączona jest do wspólnego spadochronu dwuosobowego. Jeżeli chodzi o sam spadochron to umieszczony jest on na plecach instruktora, który cały czas czuwa nad bezpieczeństwem. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu zredukowany jest stres do minimum. Nawet osoby, które boją się dużych wysokości coraz częściej decydują się właśnie na skoki spadochronowe.

Wsparcie instruktora jest niesłychanie przydatne przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, którzy z wiadomych przyczyn nie mogą oddać samodzielnego skoku. Osoby, które skaczą tak naprawdę jako pasażer odbierają takie same bodźce, co zwykły skoczek.

Czym w rzeczywistości jest skok w tandemie?

Tandem najprościej rzecz mówiąc to nic innego, jak skok spadochronowy, który oddawany jest w towarzystwie doświadczonego instruktora. To właśnie tandempilot odpowiada za sterowanie i bezpieczeństwo. Olbrzymia popularność opisywanych skoków tandemowych wynika z tego, że z ich dobrodziejstwa może skorzystać praktycznie każdy. Wymagana jest dobra kondycja zdrowotna i krótkie przeszkolenie.

Swobodne spadanie (z prędkością 200 km/h) dostarcza niesamowitych doznań. Pamiętać należy jedynie o tym, że swobodne spadania trwa około 40 sekund. Po otwarciu czaszy spadochronu czeka nas z kolei pięciominutowe szybowanie.

Nie tylko skoki tandemowe?

W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko skoki tandemowe. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje skysurfing. Mowa tutaj oczywiście o akrobacji na desce.

Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywa Speed Skydiving, który polega na opadaniu z jak największą prędkością. Na samym końcu warto wspomnieć o wingsuit skydiving-u, czyli na lataniu w specjalnym kombinezonie wingsuit. Nietypowy kombinezon zaprojektowany jest w taki sposób, aby samoistnie napełniał się powietrzem, dzięki czemu znacząco wydłuża się czas lotu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy