Czym jest echokardiografia?

Czym jest echokardiografia?

Wiele kobiet w ciąży zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest diagnostyka prenatalna. Odpowiednia diagnoza wad płodu pozwala na szybkie i skuteczne reagowanie, co często może uratować życie nienarodzonego dziecka. Jednym z najważniejszych badań prenatalnych jest echo serca płodu (echokardiografia).

Czym jest echo serca płodu (echokardiografia)?

Echokardiografię wykonuje się najczęściej w okolicach 28-32 tygodnia ciąży, jednak istnieje możliwość przeprowadzenia takiego badania znacznie wcześniej, ponieważ analiza narządów wewnętrznych płodu możliwa jest już w okolicach piątego miesiąca ciąży. Jest to podstawowe badanie kardiologiczne, które pozwala na wykrycie zaburzeń układu krążenia u nienarodzonego dziecka. Najczęściej są to zaburzenia rytmu serca oraz wady anatomiczne. Takie badanie najczęściej wykonuje się ze wskazań medycznych, jednak można zapisać się na nie bez konsultacji z lekarzem, ponieważ jest ono bezinwazyjne i zupełnie bezpieczne.

Jakie nieprawidłowości pozwala wykryć echokardiografia?

Echo serca płodu pozwala wykryć wiele zaburzeń układu krążenia u dziecka jeszcze na etapie prenatalnym, co pozwala na szybkie i skuteczne reagowanie. Do najczęstszych wad dotyczących zaburzeń układu krążenia u nienarodzonego dziecka można zaliczyć np. wady zastawek lub przełożenie dużych naczyń.Większość nieprawidłowości układu krążenia u dzieci można wyleczyć już na etapie ciąży, dlatego nie należy bagatelizować kwestii, jaką jest diagnostyka prenatalna i regularnie się badać, aby zadbać o zdrowie dziecka.

Dlaczego warto wykonać takie badanie?

Wykonanie echokardiografii pozwala lekarzowi prowadzącemu ciążę na ocenę stanu zdrowia dziecka. Jeśli echo serca płodu jest prawidłowe, kobieta może spokojnie oczekiwać na narodziny dziecka. Jeśli jednak zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości związane z układem krążenia u dziecka, kobieta ma szansę urodzić w specjalistycznym ośrodku, w którym dziecko zostanie objęte odpowiednią opieką od razu po urodzeniu. Wiele takich zaburzeń można jednak wyleczyć jeszcze przed narodzinami dziecka. To właśnie dlatego echokardiografia jest tak ważnym badaniem.