Strzelające lody – w jaki sposób powstają i dlaczego dzieci tak je uwielbiają?

W 2021 roku zapanowała moda na lody Koral Ekipa. Szaleństwo ogarnęło całą Polskę, a w poszukiwanie „lodów Ekipy” dzieciaki zaangażowały swoich rodziców, dziadków i innych członków rodziny. Co takiego nadzwyczajnego jest w tych lodach, oprócz tego, że na opakowaniu widnieje logo Ekipa, influencerów – idoli współczesnych dzieci i nastolatków?

Strzelające lody dla dzieci

Lody Koral Ekipa to lody sorbetowe w polewie z gumy balonowej z cukrem strzelającym. To właśnie cukier strzelający sprawia, że ich jedzenie to wielka frajda dla dzieci i młodzieży. Radość związana z lizaniem zimnego, orzeźwiającego słodkiego przysmaku dodatkowo podsycana jest przez emocje, jakie wywołuje strzelanie cukru. Aż buzia się śmieje! Dlatego przyjmuje się, że to lody dla dzieci. Wiadomo, że dzieci lubią, gdy dużo się dzieje.

Sama polewa „lodów Ekipy” posiada również bardzo atrakcyjny, jeden z ulubionych smaków nastolatków – smak gumy balonowej. Do tego dochodzi kolorowy, owocowy sorbet. Lody dostępne są w czterech wersjach smakowych: cytrynowych i truskawkowych oraz nowych, które weszły do sprzedaży w 2022 roku, jabłkowych i pomarańczowych. Wszystkie są oblane polewą z cukrem strzelającym.

Okazało się, że strzelające lody oraz oczywiście nazwanie ich nazwą grupy influencerów Ekipa, było dla firmy strzałem w dziesiątkę. Pewnie nie bez znaczenia był też fakt, że kształt, walory smakowe oraz opakowanie lodów były owocem współpracy firmy Koral z członkami Ekipy. Natomiast posypka strzelająca z cukru tak spodobała się młodszym miłośnikom lodów, że firma Koral w 2022 roku wypuściła kolejną nowość – lody dla dzieci i młodzieży Slick Fresh w polewie z cukrem strzelającym.

Popping candy

Co zapewnia wystrzałowy efekt? Efekt strzelania osiąga się w cukiernictwie za pomocą drobnych kryształków nasyconych dwutlenkiem węgla w warunkach wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Aby kryształki podskakiwały i wydawały dźwięk, koniecznym warunkiem jest wilgoć, a efekt strzelania zapewnia uwalniany pod wpływem wilgoci gaz.

Takie kryształki najlepiej sprawdzają się w gumie do żucia, proszku w saszetkach, polewie lodów, lizakach. Czasami dodawane są do cukierków, jogurtów, draży, wyrobów czekoladowych. Mogą być używane do dekoracji lodów, deserów, ciastek i przeróżnego rodzaju ciastek. Granulki mogą być różnej wielkości, w różnych kształtach i kolorach. To rozwiązanie znane jest na rynku od lat 80., a odkryte zostało w latach 60. ubiegłego wieku. To pomysł na nudę dla każdego dziecka.