Czyszczenie wentylacji w dobie koronawirusa

Czyszczenie wentylacji i właściwa cyrkulacja powietrza w czasach koronawirusa ma kluczowe znaczenie. Warto o tym pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, które będą przebywały w obiektach pod naszym nadzorem. Przeczytajcie więcej o tym, w jaki sposób wygląda czyszczenie wentylacji w czasach koronawirusa i o czym warto pamiętać, by poprawić swoje bezpieczeństwo.

Częściej teraz mówimy o czystości powietrza i wietrzeniu pomieszczeń, jednak warto pamiętać, że jest to istotna kwestia w każdym czasie, a nie tylko w pandemii. Nasz układ oddechowy potrafi sobie radzić z niewielką liczbą zanieczyszczeń, jednak w pewnym momencie przestaje być wydolny i zaczynamy odczuwać negatywne skutki zdrowotne. Nieświeże powietrze wpływa również na naszą uwagę i obniża koncentrację, co w niektórych przypadkach może wpłynąć na efektywność, a w innych na poważny wypadek w pracy.

Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu wentylacji, a w czasie pandemii również o jej dezynfekcji za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. W tym przypadku oczywiście należy postawić na firmę, która będzie w stanie zająć się całym procesem w sposób kompleksowy i profesjonalny, takich jak firma Brawent. Warto sprawdzić, pod tym linkiem: https://brawent.pl/ , jak mogą pomóc w czasach pandemii.

Czym jest wentylacja?

Sama wentylacja nie jest wynalazkiem nowym. Jej początków należy dopatrywać się naprawdę w odległych czasach. Człowiek dosyć wcześnie zauważył jak ważne jest dla niego czyste, świeże powietrze. Zamieszkując jaskinie lub inne rodzaju częściowo zamknięte obiekty zaczęto drążyć dodatkowe tunele, których zadaniem było właśnie dostarczenie czystego powietrza. Pomagała tu oczywiście grawitacja.

Obecnie tego rodzaju rozwiązania, choć w nieco bardziej usystematyzowanej formie są oczywiście również stosowane, by pozbyć się zużytego powietrza i dostarczyć świeże. Jeśli jednak mamy do czynienia z obiektem o większych gabarytach, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która w prawie powietrze w ruch i bardziej efektywnie pozbywa się zużytego gazu. Tego rodzaju wentylacja jest też niezależna od warunków atmosferycznych. Oba rodzaje wentylacji mogą natomiast ulec zabrudzeniu, stwarzając zagrożenie dla zdrowia wszystkich osób przebywających w obiekcie.

Usuwanie wirusów z wentylacji za pomocą specjalistycznych środków

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby zadbać o drożność kanałów wentylacyjnych i zlecić to zadanie doświadczonym firmom. W każdym z takich przypadków konieczna jest wstępna inspekcja, która pozwala ocenić stopień, jak i rodzaj zabrudzenia. Na podstawie tych informacji możliwe jest również dobrania właściwej metody czyszczenia.

Tego rodzaju inspekcja w większości przypadków powinna być przeprowadzana raz do roku, jednak w przypadku obiektów o znacznym zanieczyszczeniu powietrza konieczna może się okazać przeprowadzenie tego rodzaju kontroli nawet 2 razy do roku. Najlepiej opierać się na wytycznych ekipy czyszczącej i producenta wentylacji.

Po inspekcji przeprowadzane jest czyszczenie za pomocą metody suchej, czyli mechanicznej szczotek elektrycznych, które odrywają zabrudzania i odkurzacza przemysłowego, który je wciąga. W przypadku bardziej uciążliwych, czyli tłustych zanieczyszczeń konieczne jest zastosowanie metody mokrej, przy której wykorzystuje się wysokiej klasy środki chemiczne i wodę lub parę pod wysokim ciśnieniem.

Te metody nie pomagają jednak w całkowitym usunięciu wirusów, bakterii, grzybów i innych szkodliwych patogenów. W obecnych czasach koronawirusa warto pomyśleć o dodatkowej dezynfekcji, która dodatkowo nas zabezpieczy. W tym przypadku warto postawić na firmę, która posiada odpowiedni sprzęt doświadczenie, które pozwalają na kompleksowe wykonanie czyszczenia i dezynfekcji. Jedną z takich firm jest firma Brawent, która do walki z koronawirusem wykorzystuje profesjonalny środek Virusolve+.

Środek Virusolve+

Ten środek stosowany jest między innymi w dezynfekcji sprzętów i powierzchni medycznych. Umożliwia on eliminację wszystkich sporów bakteryjnych, prątków, bakterii czy grzybów. Z jego pomocą można pozbyć się pleśni, a także takich wirusów jak MRSA, HBV, HCV, HIV. Jest on, co ważne w kontekście ostatnie roku, skuteczny również w eliminacji wirusa SARS- COV 2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię.

Warto podkreślić, że jest to produkt bardzo skuteczny i jednocześnie bezpieczny, ponieważ nie zawiera chloru, aldehydów, kwasu nadoctowego. Podczas jego aplikacji nie wydzielają się żadne opary, a także nie niszczy on powierzchni.

Warto więc pomyśleć o czyszczenie wentylacji w czasach koronawirusa nieco szczerzej. Ze jednej strony sprawna wentylacja i szybki przepływ powietrza pozwalają na zmniejszenie ryzyka zakażania i należy to robić, ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie dodatkowo w dezynfekcję za pomocą tego typu środków, co VIRUSOLVE+. Poprawimy w ten sposób bezpieczeństwo naszych pracowników i swoje własne. Pamiętajmy jednak o tym, by stawiać na specjalistów z doświadczeniem, takich jak firma Brawent.